Bol som na Únose... Máte strach, pán "predseda"?

Autor: Michal Pečík | 11.3.2017 o 15:34 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2231x

Žijeme v štáte, kde slová "skutok sa nestal" poškvrnili jeho minulosť a žiaľ, aj prítomnosť. Ľudia žijú v neistote, pokiaľ nebude táto "krivda" odstránená, nedá sa ísť ďalej. Má mladý človek veriť v tento štát? Prečo tu má ostať?

Začiatkom marca sa do kín dostala snímka "Únos" režisérky Čengel - Solčanskej. O pár dní na to som si ju bol pozrieť v kine aj ja. Nebudem tu však hodnotiť, či išlo o dobrý film, ako bol spracovaný a iné. Jedno však viem a síce to, že ide o film veľmi potrebný... A takým sa naozaj stal ihneď po uvedení jeho premiéry. Prečo si to myslím?

Keď som išiel do kina, o tzv. "Mečiarových amnestiách", o kauze "Technopol" a vlastne o prvom roku života našej krásnej republiky som vedel len veľmi málo - iba sporadické, skôr školské informácie. A o tzv. "Mečiarovej divokej privatizácií" som vlastne nevedel v podstate nič. Samozrejme, že do istej miery vo mne tieto pojmy rezonovali, azda nikdy mi neboli úplne cudzie. No to bolo viac menej všetko. A aj sám pre seba som si tak v duchu povedal, že veď v tom čase si bol ešte chlapec. To už bolo dávno... Je to minulosť.

Ale naozaj je to tak? Alebo sa mohlo stať - stalo sa, že tieto udalosti ovplyvnili aj môj život? Ten život, ktorý žijem v súčasnosti? Nenápadne, potichu, a ja som si to vôbec neuvedomil?

Po nejakom čase od zhliadnutia tohto filmu som dospel k záveru, že áno. K tomuto zisteniu ma priviedlo niekoľko dní a prebdených nocí, ktoré som venoval tomu, aby som sa dostal ku všetkým dostupných informáciám ohľadom zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny, ohľadom vraždy Róberta Remiáša - aby som sa priblížil k pravde.

Pátral som veľmi intenzívne, tak veľmi ma to všetko začalo zaujímať a to práve vďaka snímke "Únos". Všetky materiály, ku ktorým sa dalo dostať som si stiahol, pozrel, odfotil, preskenoval. Pozrel som množstvo dokumentárnych spracovaní, prečítal nespočetné množstvo rozhovorov a časti zverejnených informácií z dodnes stále utajeného vyšetrovacieho spisu, toho spisu, ktorý je dodnes zamknutý v trezore Okresného súdu Bratislava III. Bol som sa osobne pozrieť na miesto vraždy Róberta Remiáša ako aj na miesto, kde bol spáchaný trestný čin únosu Michala Kováča mladšieho a jeho následného zavlečenia do cudziny. 

Dnes už viem, kto je Oskar Fegyveres, viem kto bol pán Róbert Remiáš. Aj o "chalaniskovi" Ivanovi Lexovi som sa čo to podozvedal. Už mi nie je cudzie ani meno Peter Vačok, ani meno Jaroslav Svěchota a mnohé ďalšie.

A práve o to tu predsa ide! 

Bez ohľadu na to, aký je to film, či niekto povie že je dobrý, niekto povie že zlý. Jednoznačne je to film potrebný! Pretože tak, ako zmenil môj pohľad na "dejiny" našej republiky, tak pevne verím, že zmení aj pohľady iných (nielen) mladých ľudí.

A to je dobre. Veľmi dobre. A práve toho sa boja. Že ľudia získajú informácie, že nebudú chcieť veriť - že budú chcieť vedieť. Myslím, že je úplne jedno, či teraz chovajú ovce, alebo na "svojom" ranči chovajú "svoje" kone...majú strach, budú mať strach a veru, majú na to dôvod! Je to strach z toho, že ich usvedčia. Aj po toľkých rokoch...

Aktuálne sa veľmi veľa diskutuje o zrušení tých tzv. "Mečiarových amnestií". Nech už teda po takom čase nebránia v náležitom vyšetrení danej veci a následnému potrestaniu vinníkov - ich trestnoprávnej zodpovednosti za skutky, ktorých sa dopustili.

To, že sa tieto amnestie zrušia, to už nie je na diskusiu. Nie je vlastne o čom diskutovať. Tlak v našej demokratickej spoločnosti je tak neuveriteľne citeľný - že to osobne považujem za fakt. A kde je vôľa, tam je cesta. A teda áno, amnestie budú zrušené!

Prvou otázkou ostáva len to, kedy sa tak stane...

Druhá rečnícka otázka potom znie: Máte strach, pán "predseda"?...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penzia v 65 rokoch je len drahý spôsob, ako získať hlasy

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.

komentár petra tkačenka

Fico to s dôchodkami myslí vážne

Predstavme si, ako nám vymysleli dôchodkový systém v roku 1937.


Už ste čítali?