Homeopatia = cukor nad zlato a zdravý rozum.

Autor: Michal Pečík | 28.2.2017 o 12:01 | (upravené 7.3.2017 o 12:37) Karma článku: 10,89 | Prečítané:  27068x

Nedávno som narazil na oficiálny web slovenskej komory homeopatov. Nuž teda dobre, ukážem Vám, ako jednoducho sa dá naletieť podvodníkom. Žiaľ, prípadné straty na životoch sú povolené a homeopati s nimi pravdepodobne počítajú...

Nebudem Vám tu ukazovať odborné meta-analýzy z vysoko hodnotených vedeckých časopisov (Nature, Science, etc.) o tom, že homeopatia nefunguje = že je podvrh, hoci by som mohol. Je to fakt, ja osobne to považujem za uzatvorenú záležitosť. Ak majú "homeopati" iný názor, vo vede nie je nič jednoduchšie (preto je taká krásna), ako urobiť skutočný výskum, trojito zaslepenú randomizovanú, kontrolovanú klinickú štúdiu a dokázať opak. Žiaľ, toto zatiaľ nikto neurobil. A áno, odkazuje sa na štúdie - no uverejnené v časopisoch, ktorých impact factor je tak nízky, že sa ich ani neoplatí čítať. Je tomu tak preto, lebo do povedzme onoho Nature by im manuscript neprijali. Dôvod? Tam sa totižto recenzenti do veci rozumejú a pre metodické chyby a iné nedostatky ktoré vykazujú ich "štúdie" okamžite manuscript slušne povedané "zmetú zo stola".

Čím viac však komunikujem s ľuďmi vo svojom okolí, tým viac rozumiem, že pre mnohých ide len o kus papiera, proste tomu nerozumejú. A vlastne ani nechcú rozumieť, veď oni nie sú vedci, tak prečo by mali. Preto sa na to pozrime inak, názornejšie...bez "zbytočnej" vedy a jednoducho. Zdravým rozumom...

Takto vyzerá úvodná stránka webu samozvanej slovenskej komory homeopatov.

Už na prvý pohľad je evidentné, že z celého "vzhľadu" vyžaruje harmónia a "pozitívna energia". Myslím, že z hľadiska marketingu vedia čo a ako. Ak si kliknete na lište hore na odkaz homeopatia a následne "terapeutické rady" otvorí sa stránka v skutku nevídaná. Má názov Homeopatická prvá pomoc - AKÚTNE ONEMOCNENIE. Nakoľko sám pracujem v oblasti urgentnej a intenzívnej medicíny, toto ma mimoriadne zaujalo. A tak som sa začítal, žiaľ.

A veľmi rýchlo som pochopil, že tu už končí každá zábava, ale naozaj. Ukážem a vysvetlím Vám bez zbytočných emócií niekoľko jednoznačných príkladov, prečo skutočne ľudia, ktorí toto "spískali" nie sú minimálne odborne kompetentní.

Použitá dokumentácia je voľne prístupná na vyššie uvedenej webovej lokalite a čerpám výhradne z informácií, ktoré sú tu uvedené. (To len ak by ma chcel niekto obviniť, že to nikto z ich radov nikdy neuviedol.)

Pozrime sa napríklad na "liek" Carbo Vegetabilis. No jednu vec si prosím zapamätajte už teraz, je všeobecne použiteľná: Ak Vám bude niekto tvrdiť, že má liek na "všetko", resp. že má liek, ktorým sa dá liečiť a eventuálne vyliečiť mnoho zjavne už od pohľadu odlišných ochorení (ako v tomto prípade), tak Vás klame!

Majstri šamani nám hovoria, že tento "liek" je na kolaps. Nuž teda dobre. Kolaps je definovaný ako dočasná, ale reverzibilná (čiže nie stála, stav sa upraví) strata vedomia, ktorá je spojená so stratou posturálneho tonusu (pacient spadne na zem, pretože dôjde ku poruche regulácie napätia vo svaloch, ktoré i keď nevedome ale používame keď stojíme, sedíme = tzv. hlboké antigravitačné svaly). Po páde sa pacient o chvíľu na to preberá a na udalosť si samozrejme nepamätá. Povedať, že máme liek na kolaps je asi také, ako povedať že máme liek na rakovinu. Kolaps je v podstate "iba" symptóm = prejav niečoho, čo ho spôsobilo. Preto je už toto samo o sebe nezmyslom. Môžete teda mať liek, alebo postup proti niečomu, čo ho pri neriešení stavu vyvolá a tak mu zabrániť. Inak nie. Poďme však ďalej.

Na porade komory homeopatov sa ďalej dohodlo, že "liek" bude hlavný aj pri šoku z hypoglykémie. Tak najprv, že čo je to tá hypoglykémia = nízka hladina cukru - glukózy v krvi. (šok preberiem na konci článku).

Za fyziologických okolností (ak ste zdraví) si Vaše telo pomerne prísne reguluje hladiny cukru v krvi (krvnej plazme) a robí to naozaj veľmi efektívne. Ak sa Vám hladina zvýši, napríklad preto, lebo ste niečo zjedli, vyplaví sa z buniek v pankrease hormón inzulín a ten zabezpečí, že sa hladina v krvi zníži. Deje sa to tak, že sa cukor dostane do vnútra buniek. Najmä do buniek svalov a tukového tkaniva, keďže tých máme v tele tak veľa. To logicky pomerne efektívne zníži jeho hladinu v krvi, keďže odtiaľ "prejde" do vnútra buniek.

Kedy tedy sa môže stať (pritom nemusí ísť nevyhnutne len o diabetika!), že hladina klesne pod hodnotu, pri ktorej jej má aj mozog tak málo, že sa začnú prejavovať známky poškodenia jeho funkcií. Človek začne byť zmätený, môže byť agresívny, postupne ak sa stav zhoršuje a hladina naďalej klesá, môže vzniknúť bezvedomie, aj kŕče. Pri neriešení, i keď nie okamžite, ale môže dôjsť ku nezvratnému poškodeniu mozgu a smrti. Kľúčová liečba (myslím, že už tušíte) je podanie cukru. Ak je toho ešte pacient schopný = je pri vedomí a ide povedzme o toho diabetika, po zistení, že sa mu hladina cukru znižuje zje niečo sladké, napríklad si dá med, alebo vypije sladkú vodu etc.

Ak však už pri vedomí nie je, nerobí sa to z obavy pred vdýchnutím potravy, tekutín a následným udusením. Vtedy sa zavolá "záchranka" a my podáme cukor priamo do vhodnej žily.

Pre Vašu predstavu, obvykle podávame 60 - 80 ml 40% glukózy intra venam. Toto riedenie znamená, že v 1000 ml je 400 g glukózy = 4 g v 10 ml x 6 - 8. A teda v našej liečbe, ktorú dáme pacientovi je približne 24 - 32 gramov glukózy. (Pre lepšiu predstavu ešte dodám, že jedna kocka toho tzv. "kockového" cukru má asi 4 g - teda je to, akoby sme mu do žily dali 8 kociek cukru).

Je síce zrejme iróniou osudu, že práve homeopatia je vlastne veľmi, ale naozaj veľmi drahý cukor a teda áno, tu by naozaj pomohol - opakujem ten cukor - no, v oných homeopatických guličkách je ho dosť tak akurát pre "mravca diabetika" a aj ten by ich musel zjesť a teda byť "pri vedomí". A ešte si predstavte koľko tých guličiek by ste museli zjesť Vy, keď porovnáte ich veľkosť s kockami cukru. Pritom už vôbec nehovorím o tom, že vyššie uvedená dávka sa podá priamo do žily, teda priamo do krvi. Ak by ste ju zjedli cez ústa, nie všetko sa absorbuje = treba ešte vyššie dávky. Takže zasa obrovský nezmysel.

Poďme ale ďalej, diapazón hlúposti sme ešte ani zďaleka nevyčerpali...

Pri strate krvi je tento "liek" tiež efektívny, povedali páni homeopati. Nuž, pozrime sa na to. Človek je ako biologický systém poskladaný z rôznych tkanív a tie z rôznych buniek. Samozrejme, tie sú závislé na dodávke živín a odvode ich "odpadkov", ktoré tvoria. Ak tomu tak nie je, nebudú fungovať správne, alebo vôbec. Spojenie medzi nimi je dominantne zabezpečované cez srdce, ktoré "ženie" krv cievami od tých hrubých až po najtenšie kapiláry, kde de facto prebieha výmena živín a odpadových látok medzi krvou a tkanivami a teda vlastne bunkami. A vďaka pánu Bohu za to, že tento systém ciev je systémom pomerne uzatvoreným. Inak by sme, samozrejme vykrvácali!

Nuž teda, ak stratíme krv (celkom logicky), jediná kauzálna možná liečba je náhrada jej objemu vhodnými infúznymi roztokmi (a naša kostná dreň sa postará o zvyšok), ak je strata priveľká a nie je toľko času - jediná možnosť je transfúzia = krvná infúzia. Samozrejme, zdroj krvácania je nutné zastaviť. Ak Vám ktokoľvek bude tvrdiť čokoľvek iné, je to idiot.

Za ďalšie, topenie sa je stav - mimochodom nemusí ísť len o ponorenie pod vodu a vdýchnutie vody napr. v bazéne. Nastáva aj vtedy, pokiaľ Vám začne veľmi rýchlo zlyhávať srdce a rozvinie sa u Vás opuch pľúc, výsledok je rovnaký - tiež sa utopíte. Bez vane, či bazéna.

Jedná sa o stav, pri ktorom sa Vám do koncových častí dýchacích ciest (do alveolov) dostane voda a "upchá" ich. Žiaľ, to je práve tam, kde zo vzduchu, ktorý ste vdýchli prechádza do krvi kyslík a z krvi sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý potom vydýchate. Deje sa tak podľa fyzikálnych zákonitostí voľným prechodom, tzv. difúziou cez membránu zloženú z buniek pľúc a buniek ciev (alveolokapilárová membrána) a to na základe tlakových rozdielov plynov v krvi a vdýchnutom vzduchu. Keď sa sem dostane voda, proces sa výrazne spomalí, až zastaví, závisí od jej množstva, samozrejme.

Rád sa osobne a pokojne vo verejnej diskusii stretnem s homeopatom, ktorý mi vysvetlí mechanizmus, akým ich "zázračný cukor" dostane tú vodu preč. Pretože aj napriek mojim znalostiam anatómie, fyziológie, patologickej fyziológie a farmakológie mi toto nie je jasné. Možno som len vtedy nedával pozor na prednáškach, neviem. Každopádne viem, že my v intenzívnej medicíne týmto pacientom podávame lieky na "odvodnenie", necháme za nich dýchať prístroj a to tak, aby tlak pod ktorým do nich prístroj "dýcha" bol dostatočne veľký a "vytlačil" onú tekutinu. Aktívne ju tiež odsávame zo širších častí dýchacích ciest etc. Takže si naozaj myslíte, že "cukrové lieky" by Vám pomohli?

Samozrejme, aby sa majstri homeopati nemuseli hanbiť za svoje portfólium, trebalo zahrnúť aj srdcový infarkt, dobre známy aj ako infarkt myokardu.

V súčasnosti máme podľa klasifikácie 5 typov infarktu myokardu, to podľa toho, akým mechanizmom vznikne. Ten azda najčastejší je typ I. a vzniká ako akútna komplikácia tzv. ischemickej choroby srdca (ICHS). V podstate ide o to, že sa Vám v cieve / cievach ktoré zásobujú krvou srdce (áno, srdce je pracujúci sval a jeho bunky tiež potrebujú prívod krvi, hoci sa samé starajú o jej prúdenie do celého tela) vytvárajú akési "nánosy" tuku (aterosklerotické plaky ak chcete) a postupne sa takto vnútorný priesvit týchto ciev zmenšuje a zmenšuje.

To znamená, že sa za toto miesto dostáva stále menej a menej krvi. A svalové bunky za týmto miestom celkom logicky trpia na nedostatok živín (najmä kyslíka a glukózy). Problém je, ak tento "nános" vplyvom napríklad lokálnej zápalovej zmeny praskne. Doslova sa Vám v tom mieste vyzráža krv a vytvorí sa "chrasta" (tak ako na oškretom kolene, či lakti). Lenže tá "chrasta" samozrejme vznikne vnútri cievy a upchá ju! A to už je veľký problém, pretože bunky za týmto miestom začnú pomerne rýchlo odumierať a ak odumrú = nedajú sa opraviť.

V podstate o tom, či to prežijete rozhoduje to, kde toto "upchatie" nastane. Ak je to na začiatku vetvy veľkej cievy potrebnej povedzme, pre veľkú časť ľavej komory srdca, umierate do minúty, dvoch. Nedá sa pomôcť, žiaľ. Našťastie, takýchto prípadov až tak veľa nie je. Vo väčšine prípadov sa dá pomôcť, ak sa s liečbou začne včas. Asi už tušíte, že teda liečba bude spočívať v odstránení tej "chrasty" ktorá je vnútri v cieve. A áno, je to tak. Robíme to rôzne, cez katétre, chemicky liekom - tzv. trombolýzou, v nevyhnutnom prípade kardiochirurgickou operáciou. Spomenul som tam niekde homeopatiu?! Nie.

Napokon, skúsme si povedať čo je to ten šok. Toto slovo sa dnes skloňuje s obľubou vo všetkých vekových kategóriách. Ale či veríte, alebo nie, keď sa pozriete na svoju výplatnú pásku, účet za nákup, alebo keď zistíte, že nevysielajú Váš obľúbený seriál načas, prípadne Vám "padol" facebook, to nie je šok.

I keď toto by bola asi jediná vec, na ktorú by Vám tá šamania homeopatia zabrala. Veď sladké je "na nervy", už babičky hovorievali...

Skutočný šok (ak to zjednoduším) však znamená nepomer medzi dodávkou  a potrebou kyslíka v tkanivách organizmu. Vzniká na podklade nedostatočnej náplne tepnového (arteriálneho) krvného riečiska voči jeho objemu. Ak trvá pridlho, nedá sa prežiť. Človek umiera v priebehu niekoľkých dní na multi-orgánovú dysfunkciu až zlyhanie. A liečba? Jej opis by bol na samostatný blog a určite teda nie je o nejakom cukrovom balaste.

Ostatné nezmysly uvedené na danej stránke radšej nebudem komentovať, veď je to strata času. Absolútna.

Radšej si to poďme zrekapitulovať. Podľa autorov je kolaps, šok z hypoglykémie, strata krvi, topenie sa, srdcový infarkt riešiteľný jedným "homeopatikom". A to sme sa námatkovo pozreli len na "jeden liek" z tejto homeopatickej "studnice múdrosti". Tragédiou však ostáva, že len na tejto vyššie uvedenej webovej stránke je ich viac ako 40 ! Potenciálny "zákazník" si teda má z čoho vyberať.

Nuž porozmýšľajte teda sami, ak všetko z toho čo sme spomínali vzniká na podklade rôznych príčin, každý uvedený stav má inú liečbu a inú prognózu. Naozaj je niekto, kto verí tomu, že si dá "drahý cukor" a fertig?

Takáto viera by totižto bola životu nebezpečná. 

Apropo, pevne verím, že keď pán prezident slovenskej komory homeopatov bude mať jedného dňa povedzme ten infarkt myokardu, dá si tie svoje "sladké guličky" a nebude volať "záchranku"...a ak predsa len áno, tak pevne verím, že sa tak stane práve v mojej službe. Budem mať totižto na pána homeopata zopár otázok...

A medzičasom by snáď mal vrátiť diplom z medicíny...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penzia v 65 rokoch môže priniesť vyššie dane a odvody

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.

komentár petra tkačenka

Fico to s dôchodkami myslí vážne

Predstavme si, ako nám vymysleli dôchodkový systém v roku 1937.


Už ste čítali?